Máte nejrůznější předsevzetí a plány? K těm nejčastějším patří přání zhubnout a přestat kouřit… Má to ale vůbec smysl, když už jsme se do toho tolikrát pustili s nedobrým výsledkem? Nebo snad existuje nějaký spolehlivě funkční způsob? Rozhodně je několik pravidel, na které se můžete vždycky spolehnout.

Nečekejte na žádný zázrak, který vám umožní hodně jíst, minimálně se hýbat a přitom snižovat váhu. Snažte se co nejlépe porozumět celému procesu řízení hmotnosti. Nedívejte se příliš po ostatních, ale zaměřte se na sebe a na příčiny toho, proč zrovna vy jste v posledních letech nashromáždili do tukových zásob tolik nadbytečné energie.

Stačí dodržovat pravidlo, které říká, že vše, co přijmeme, musíme také vydat. Přitom platí, že nejvíce energie spotřebujeme na tzv. klidový energetický výdej neboli energii potřebnou na běžný, každodenní provoz organismu. Ten můžeme poměrně jednoduše zvýšit zmnožením aktivní tělesné hmoty, tedy svalů. K jejich zmnožení o cca 1 až 2 kg můžeme dospět už jen navýšením běžné chůze v každodenním režimu. Podmínkou je, aby byla prováděna pravidelně a dostatečně dlouho (zhruba 40 minut v kuse). Vězte, že zvýšení klidového energetického výdeje o 3 až 5 % (cca 200 kJ denně) může vést k hmotnostnímu poklesu o 2 až 3 kg za rok. V kombinaci s mírnou dietou to pak může klidně být kilogramů 5 až 6. Tento režim navíc nebolí tolik jako drastické diety, k tomu musíte uznat, že mít o 5 kilo míň, už je znát.

U lidí s vysokým krevním tlakem občas vídáme zadržení vody při změně počasí. U žen může zase hmotnost kolísat i o 1 až 2 kg v závislosti na menstruaci. Varovné je, když během 2 až 4 týdnů dojde ke dvěma zvýšením hmotnosti po sobě, resp. když po jednom zvýšení nedojde k redukci na váhu před zvýšením.

Máte-li hmotnost vyšší než mírnou nadváhu, neváhejte se poradit s odborníky. Jak ale poznat toho pravého? Především vám od prvních minut nedoporučuje svoje zaručené postupy, dá si práci se zjištěním okolností, které vedly k vašemu nárůstu hmotnosti, a zaměří se na analyzování vašeho stávajícího a sestavení nového jídelníčku „na míru“. Dokáže vám vysvětlit principy metabolismu tak, že je pochopíte, a nezahltí vás předpisy, co máte, smíte a nesmíte dělat. Pokud máte stále pocit, že nedokážete odolávat nejrůznějším nástrahám, že stres u vás vyvolává zvýšený příjem energie, ať už ve formě jídla nebo pití, bez obav vyhledejte psychologa a svěřte se mu. Můžete být i mile překvapeni, že další postup není nijak složitý.

Nepodařilo se vám opakovaně v minulosti zhubnout? To vůbec nevadí, nedávejte si přehnané cíle. Ty bývají nejčastější příčinou selhání. Srovnání skutečných výsledků s představami a plány často vede k demotivaci a ukončení redukčních snah. I pokles o 5 % hmotnosti, zmenšení jedné konfekční velikosti může mít významný efekt např. na kompenzaci krevního tlaku a zlepšení cukrovky. Nemá cenu spekulovat, že je to pořád málo. Nejprve to zkuste a uvidíte. Teprve pak si můžete stanovit další cíl. Hlavně se dlouho nerozhodujte a začněte.

Pokud se vám povedlo zhubnout více kilogramů a už se těšíte, že už je můžete jen udržovat, tak pozor! Takzvaný udržovací režim totiž znamená, že si trochu povolíme. Často ale neodhadneme, o kolik můžeme skutečně povolit a opětovný vzestup váhy je často několikanásobně rychlejší než složité hubnutí. I po úspěšné redukci je tedy třeba pokračovat v úspěšném režimu a rozhodně neomezovat pohyb.

Doc. MUDr. Ondřej Ludka Ph. D.