HOMEOPATIE A SENNÁ RÝMA

Senná rýma je alergické onemocnění, které se projevuje především kýcháním, vodovou rýmou a svěděním očí. Dále bývají přítomny i dýchací problémy, svědění hrdla a celkové potíže se zvýšenou únavou.

Onemocnění je vyvoláno nepřiměřenou reakcí na pyly v ovzduší, které do ovzduší šíří stromy, keře, nebo trávy. Horké počasí a vítr napomáhají šíření pylů, takže poté, co skončilo dlouhé období chladného počasí, nastává pro mnohé lidi obtížné období alergických potíží

Jak se orientovat v široké nabídce homeopatických léků, které mohou podstatně zmírnit nebo odstranit tyto potíže?
Homeopatie je léčení, které využívá principu podobnosti „podobné léčí se podobným“- léčení takto vybraným lékem, ředěným a dynamizovaným.

Je proto pochopitelné, že důležitým lékem bude lék Pollens 15 C – homeopatická směs běžně se vyskytujících pylů. Lék se užívá v pylové sezoně ráno, 1x denně 5 granulí.
V období, kdy jsou alergické potíže zvlášť nepříjemné, doporučuji užít 1 – 2x denně (podle stupně potíží) 5 granulí léku Poumon histamine 15 C.

Podle potíží lze přidat:
Allium cepa 9 C – lék na vodnatý výtok z nosu, kýchání a nedráždivé slzení z očí.

Euphrasia 9 C – lék na dráždivé slzení z očí, zčervenání spojivek s pocitem „písku“ v očích.

Nux vomica 9 C – záchvatovité kýchání ráno po probuzení a při změnách teploty.

Sabadilla 9 C – je-li přítomno svědění nosních sliznic, ale především měkkého patra a hojná rýma.

Apis mellifica 15 C – lék na otoky víček a sliznic. Jeho efekt oceníte i po píchnutí včelou, kdy bude působit i proti rozvíjející se mnohdy závažné alergické reakci.


Tyto léky užívejte 5 granulí 2 – 4x denně – dle stupně závažnosti. Granule se užívají mimo jídlo, rozpuštěné v ústech. Užití léků je bez věkového omezení, jsou vhodné i pro těhotné ženy a malé děti.

Spektrum léků na alergické potíže je samozřejmě daleko širší, o jejich užití rozhodne homeopatické vyšetření. Dbejte na dostatečný přísun tekutin – obyčejné vody, černého nebo zeleného čaje. Jezte ovoce a zeleninu v přirozeném stavu, neoslabujte organismus alkoholem a cigaretami. Často si myjte vlasy a otírejte pokožku tváře nedráždivou pleťovou vodou nebo neslazenou minerálkou. Velmi vhodná je také celková – konstituční homeopatická léčba, kterou vede lékař – homeopat.

Přeji vám, abyste svou pylovou sezonu prožili spokojeně.

MUDr. Eliška Bartlová