ZAHLENĚNÍ

Po slunném a teplém podzimu nám začalo studené, deštivé počasí. A to je doba, kdy naše děti i my dospělí začínáme pokašlávat, smrkat a být zahlenění. Tradiční čínská medicína se na tento stav dívá tak, že jde o oslabení dráhy sleziny (která řídí imunitu – a třeba vznik protilátek), a tím se v těle začíná hromadit vlhkost a tělo produkuje nadbytek hlenu.

Jako první věc, nad kterou bychom se měli zamyslet je, jak odlehčit takto zanesené dráze sleziny a vyhnat hlen z těla. Tradiční čínská medicína vždy nejdříve začíná s dietou. Je to nejjednodušší metoda jak si sám pomoci. V tomto případě bychom si měli říct, že slezině škodí velké množství mléčných výrobků, bílého cukru a bílé mouky. Určitě by nebylo od věci si v případě vzniku kašle nebo rýmy, dát pár dnů diety a zamyslet se nad tím, co vlastně jíme. Další věcí, co můžeme udělat sami je rozpouštět hlen. Nejlepšími pomocníky je cibule, česnek, zázvor, křen – a to kašička z křenu s trochou citronové šťávy, kurkuma a určitě teplá jídla po celý den – jako polévky a dlouho vařené zeleninové i masové vývary. Ty totiž tělu dodávají energii a posilují už tak unavenou slezinu a samozřejmě zahřívají, a to v tomto počasí potřebujeme ze všeho nejvíce. Můžeme také popíjet Vincentku, která svým složením pomáhá chránit sliznici dýchacího i zažívacího traktu.

A co z homeopatik?

Jako první bychom měli sáhnout po Oscillococcinu, jako prevenci nasedajících virových infekcí a k podpoře imunity. Berme 1 tubičku 1x týdně.

Poté Sulfur iodatum 9C, 5 granulí 2x denně, pomůže k odhlenění a úplnému uzdravení, berte i na závěr jakéhokoliv nachlazení nebo chřipky. Poté bychom se měli zmínit i o sirupu Drosetux. Je to polykomponentní homeopatický přípravek vhodný na začátek nachlazení, když máme dráždivý kašel nebo nás stékající hlen v krku nutí stále pokašlávat. Užívejte podle návodu. A dalším se sirup Stodal, který je určený nejen pro dráždivý, ale i pro vlhký kašel.

Pulsatilla 9C je zase lékem na rýmu i kašel, které ve dne tečou, ale v noci máme ucpaný nos a kašel je suchý. Berte 5 granulí 3x denně.

Ferrum phospohoricum 9C je zase vhodný v těch případech, kdy už se cítíme nemocní, ale není na nás ještě nic vidět. Můžeme mít zvýšenou teplotu a stopy krve v hlenu. Berte 5 granulí 3-4x denně. Tento lék je i dobrým pomocníkem v prevenci proti nachlazení a to jak v homeopatickém ředění nebo jako Schüsslerovu sůl (No. 3). Berte 5 granulí 2x denně nebo v případě soli 2 tablety 2x denně.

MUDr. Veronika Grossmannová