LETNÍ NEVOLNOSTI
Léto bývá obdobím „žaludečních viróz“ – tedy nepříjemných nevolností spolu se zvracením, ev. průjmy. Do své cestovní lékárničky si tak určitě přibalte i nějaké homeopatické léky. Z vícesložkových léků by tam neměl chybět homeopatický lék Cocculine – je to základní lék na nevolnosti při cestování, při tzv. kinetózách.
Nejčastěji používané homeopatické léky na nevolnosti a zvracení:
- ARSENICUM ALBUM – když je zimomřivost, bledost a vyčerpání. Postižený má chuť na studené pití, které stav zhoršuje. Objevují se pálivé bolesti břicha, kyselé zvracení, je připojena nervozita, únava, ale člověk stejně nedovede odpočívat…
- IPECACUANHA – při zvracení, po kterém se neuleví, neustálé nutkání na zvracení, silné slinění, jazyk bez povlaku, pocení.
- ANTIMONIUM CRUDUM – účinný pomocník na nevolnost kde je přítomen jazyk s výrazným povlakem, říhání, bez chuti k jídlu, podrážděnost, nemocný si hodně stěžuje.
- PHOSPHORUS – když člověk tekutiny po krátkém čase vyzvrací, kruhy pod očima, slabost, bolest v krku, chrapot.
- COCCULUS – neustálé nucení na zvracení, horší se v dopravních prostředcích, vůně jídla i pohled na jídlo zhoršující stav. Vhodný lék když zvracení způsobila velká únava a vyčerpanost.
- VERATRUM ALBUM – neustálé zvracení, hrozí dehydratace. Velmi doporučován na cesty do exotických zemí.
- CHINA – lék vhodný při každé ztrátě organických tekutin způsobující slabost – lék číslo jedna po dehydrataci – je třeba jej nasadit vždy po větším zvracení nebo průjmech.
- NUX VOMICA – „těžký žaludek“, nafouknutí, říhání, pálení žáhy, přecitlivělost, podrážděnost, pacient je mlsný. Zhoršení ráno a po jídle.
- KALIUM PHOSPOHORICUM – velký lék na prázdniny pro vyčerpané, vystresované školáky nebo studenty – lék řeší bolesti hlavy, únavu… pomáhá na rekonvalescenci po letních onemocněních.
Všechny zde uvedené léky budou vhodné v ředění 9 – 15CH, 2 – 3x denně 5 granulí (dle stavu nemocného).
Nezapomeňte: pokud se objeví vysoké horečky, břicho je tvrdé, nemocný zvrací krev anebo když nemocný všechno vyzvrací, začne být slabý a apatický, vyhledejte pomoc lékaře!!!
MUDr. Eliška Bartlová