Chronické žilní onemocnění dolních končetin je nejčastější onemocnění dospělé populace.

8 z 10 pacientů trpí příznaky spojené s touto chorobou, jako jsou bolesti nohou, otoky, pocity těžkých nohou nebo noční křeče.

Již samotné symptomy znepříjemňují život pacienta, jejich vliv na kvalitu života je podobný jako u ostatních chronických onemocnění, např. jako u diabetu nebo hypertenze.

Pohybujte nohama při všech příležitostech – pokud Vaše zaměstnání vyžaduje dlouhodobé sezení či stání, měli byste dělat krátké přestávky, během kterých choďte nebo provádějte nohama krouživé pohyby. Krátké procházky při dlouhých cestách automobilem, vlakem či letadlem prospívají krevnímu oběhu a podporují žilní návrat.

Vyberte si vhodný sport – chůze je nejvíce prospěšné cvičení pro žilní oběh, pokud je ovšem provozována pravidelně a v patřičné obuvi. Kontrakce (stažení) svalů dolních končetin podporují vzestupný tok krve k srdci. Gymnastické cviky, jízda na kole, tanec či plavání usnadňují žilní návrat. Naopak sporty jako tenis, squash, házená nebo basketbal jsou nevhodné, protože při nich dochází k dilataci (rozšíření) žil a ke zpomalení žilního návratu.

Vyvarujte se přímého působení tepla – teplo způsobuje rozšíření žil. Z tohoto důvodu byste se měli vyhýbat vystavení slunci, používání horkých depilačních vosků, systémům podlažního vytápění, horkým koupelím a sauně.

Dávejte přednost nižším teplotám – osprchování nohou studenou vodou na konci koupele povzbuzuje žilní funkci a zmenšuje v nohou pocit těžkosti a bolest. Chůze ve vodním proudu je spojením chladu a tělesného cvičení.

Předcházejte zácpě a nadváze – strava s vysokým obsahem vlákniny, dostatečný příjem tekutin (minimálně 1,5 litru vody denně) a omezený příjem nasycených tuků (máslo, tučné maso) působí proti dvěma činitelům zodpovědným za zvýšený žilní tlak: zácpě a nadváze.

Dávejte přednost volnějším oděvům – příliš těsný oděv stlačuje žíly a brání žilnímu návratu. Zvolte volnější oděv, vyvarujte se těsných kalhot, korzetů, opasků a příliš pevnému zakončení ponožek a podkolenek.

Noste obuv s nízkými podpatky – boty s vysokými podpatky, ale i boty bez podpatku neposkytují dostatečný tlak k podpoře žilního návratu. Ideální je nošení obuvi s podpatky vysokými 3 nebo 4 cm.

Pomáhejme žilnímu návratu během spánku – žilní městnání během spánku můžete snížit provedením několika cviků (jízda na kole vleže) před spaním a podložením nohou postele o 10 – 15 cm.

Masírujte své nohy tak často, jak jen je to možné – masáže dolních končetin směrem od chodidel nahoru na stehna ve směru žilního oběhu zvyšují žilní návrat.

Navštěvujte pravidelně svého lékaře – jakmile zaznamenáte bolest nohou, pocit těžkých nohou, otoky v oblasti kotníků či se Vaše žíly stanou viditelnými, měli byste ihned navštívit Vašeho lékaře. Napomůže to ke včasné diagnostice chronického žilního onemocnění a zahájení léčby a preventivních opatření. Flebotropní léky jsou široce předepisované při symptomech žilního onemocnění. Pravidelné lékařské kontroly Vašeho zdravotního stavu jsou nezbytné pro dobré zdraví a pro zvolení nejlepší léčby.

Bezplatná odborná pomoc ZDE

Prof. MUDr. Ondřej Ludka Ph. D.