Co je atopická dermatitida?

Je to chronické, recidivující, svědivé kožní onemocnění. V důsledku snížení lipidové kožní bariéry dochází ke zvýšeným ztrátám vody a snížení hydratace a zvýšení suchosti pokožky. Kůže se tím stává citlivější ke spouštěcím faktorům, jako jsou dráždivé látky a alergeny, které atopický ekzém dále zhoršují.

Koho nejvíce trápí?

Atopickým ekzémem trpí 15–30 % dětí a 2–10 % dospělé populace. Postihuje stejně často muže i ženy. Asi 80 % případů se vyskytuje během prvních 5 let života, přičemž vysoký výskyt je už v prvním roce. Výskyt atopické dermatitidy stále stoupá. Má recidivující průběh s tendencí k postupnému zlepšování v dospělosti. Prognóza je závažnější, pokud se onemocnění rozvine již v útlém věku.

Jaké jsou příčiny?

Na rozvoji se podílí faktory genetické, defekt kožní bariéry, imunologická odpověď, ale i vlivy životního prostředí. Atopický ekzém mohou dále zhoršit provokující faktory – dráždivé látky, alergeny, mikroby a faktory klimatické, hormonální a psychické.

Spouštěcí faktory

 • změny diety;
 • emocionální stres;
 • kontakt s domácími zvířaty;
 • kontakt s dráždivými látkami – horká voda, mýdla, cigaretový kouř, prací prostředky bohaté na enzymy, šťáva z čerstvých plodů (citrusy, rajčata, jahody), oblečení z umělých vláken (polyester), vlny a kožešin;
 • u žen hormonální změny – během prvního a druhého trimestru těhotenství, období kolem porodu a v menopauze;
 • alergeny – srst zvířat, roztoči, plísně a pyly;
 • chlad a horko;
 • mikroorganismy – bakterie, viry, plísně, kvasinky.

NOVINKA v boji s atopickou dermatitidou

La Roche-Posay uvádí nový Lipikar Eczema MED krém. Jedná se o zdravotnický prostředek, který eliminuje bakterie způsobující zánět a rychle zmírňuje symptomy ekzému jako je zánět, podráždění, svědění, zarudnutí, suchost a hrubá a olupující se pokožka.

JAK APLIKOVAT
– Aplikujte produkt na neporušenou pokožku, na které nejsou krémy, přípravky čistění atd.
– Produkt používejte dvakrát až třikrát denně. 
– Aplikujte produkt na místa a kolem míst, na kterých se vyskytuje ekzém.
– Krém není třeba nanášet v silné vrstvě.
– Před nanesením dalších produktů na pokožku nechejte krém alespoň 5 minut zaschnout.

Lipikar Eczema MED obsahuje aktivní složky ENDOBIOMATM , která specificky cílí na bakterie odpovědné za rozvoj zánětu, aniž by eliminovala bakterie nezbytné pro zdraví pokožky. Neobsahuje kortikosteroidy! Opravdu rychle zmírňuje symptomy ekzému. Je vhodný i pro ty nejmenší děti.

Tipy pro lepší kvalitu života

 1. Horko a suchoteplotu a vlhkost udržujte na příjemné úrovni. Přehřátí a pocení jsou nejčastějším spouštěčem začarovaného kruhu svědění/škrábání.
 2. Prach a vlhko – udržujte svůj domov bez vlhka a plísně. Bytový textil pravidelně perte. Často vysávejte, abyste se zbavili roztočů.
 3. Čistota a svěžest – dávejte přednost nezakouřenému prostředí. Každý den důkladně větrejte.
 4. Oblečení a praní – nenoste oblečení vyrobené z látek, které by mohly působit svědění (vlna, syntetické textilie). Abyste předešli podráždění pokožky, dejte přednost bavlněnému oblečení. Používejte prací prostředky bez barviv a parfemace. K vymáchání prádla použijte dostatek vody. Vyhněte se parfemovaným avivážím a vonným ubrouskům do sušičky.
 5. Kožešiny a peřívyhýbejte se chlupatým a opeřeným domácím mazlíčkům. Dejte pozor na koberce a také polštáře či přikrývky s obsahem peří.

Pokud i vy patříte mezi ty, které atopická dermatitida trápí, vyzkoušejte řadu LIPIKAR od La Roche-Posay. Jedná se o řadu péče o CITLIVOU, VELMI SUCHOU POKOŽKU A POKOŽKU SE SKLONEM K ATOPICKÉMU EKZÉMU. LIPIKAR je č.1 v Evropě v oblasti péče o tělo a hygienu pro ty, kteří mají přesně tuto pokožku. Doporučováno dermatology.

A pokud si nevíte rady s výběrem, potřebujete poradit a doporučit vhodný produkt a péči, přijďte do našeho dermocentra. Naše zkušené dermoporadkyně vám rády pomohou.

Nový Lipikar Eczema MED je zdravotnický prostředek, proto si pečlivě přečtěte návod k používání. A pozor – uchovávejte v chladničce