Klíšťata a jak se jim bránit

Klíšťata útočí prakticky na celém území ČR a jejich aktivní sezona se neustále prodlužuje. Nejúčinnější ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování. Na trhu máma vakcíny pro dospělé a pro děti od jednoho roku věku.
V letošním roce se očekává nárůst výskytu klíšťat v přírodě a to díky vlhčímu počasí, víc sněhu, ne tak silné mrazy v nižších a středních polohách.
Klíšťata jsou aktivní od března do listopadu, závisí to na počasí - ideální je pro ně teplota nad 5-7 C. Jediná jistota je očkování. Vakcína je vysoce účinná u všech věkových kategorií, jsou minimální rekace po očkování.
Očkovací schéma: první dávka je den 0,
druhá dávka se aplikuje za 1 až 3 měsíce (v období aktivity klíšťat už za 14 dní, není pravda, že tehdy už je na očkování pozdě!), spolehlivá imunita nastupuje po druhé dávce;
třetí dávka za 5-12 měsíců; první přeočkování je po třech letech, další očkování: jedna dávka každých 5 let do 60 let věku, nad touto hranicí jednou za tři roky.
Na očkování přispívají zdravotní pojišťovny.
Kromě očkování proti klíšťatům je možné použít repeletní přípravky. Jako například: Autan Protection Plus klíšťata nebo dětský repelent proti klíšťatům Difussil repelent Kids.