HOMEOPATICKÁ PORADNA/Letní nevolnosti

Homeopatika

Léto bývá obdobím „žaludečních viróz“ - tedy nepříjemných nevolností spolu se zvracením, ev. průjmy. ... určitě si homeopatické léky přibalte i do své cestovní lékárničky. Z vícesložkových léků by tam neměl chybět homeopatický lék Cocculine - je to základní lék na nevolnosti při cestování, při tzv. kinetózách. Dále uvádím nejčastěji používané homeopatické léky na nevolnosti, zvracení:

ARSENICUM ALBUM - použijete, když bude zimomřivost, bledost a vyčerpání, postižený má chuť na studené pití, které stav zhoršuje. Objevují se pálivé bolesti břicha, kyselé zvracení, je připojena nervozita, únava, ale člověk stejně nedovede odpočívat...

IPECACUANHA - lék na zvracení, po kterém se neuleví, neustálé nutkání na zvracení, silné slinění, jazyk bez povlaku, pocení.

ANTIMONIUM CRUDUM - účinný pomocník na nevolnost, kde je přítomen jazyk s výrazným povlakem, říhání, bez chuti k jídlu, podrážděnost, nemocný si hodně stěžuje.

PHOSPHORUS - pomáhá, když člověk tekutiny po krátkém čase vyzvrací, kruhy pod očima, slabost, bolest v krku, chrapot.

COCCULUS - neustálé nucení na zvracení, horší se v dopravních prostředcích, vůně jídla i pohled na jídlo zhoršují stav. Vhodný lék když zvracení, způsobila velká únava a vyčerpanost.

VERATRUM ALBUM - neustálé zvracení, hrozí dehydratace. Lék velmi doporučuji na cesty do exotických zemí.

CHINA - lék vhodný při každé ztrátě organických tekutin způsobující slabost - lék číslo jedna po dehydrataci - je třeba jej nasadit vždy po větším zvracení nebo průjmech.

NUX VOMICA – „těžký žaludek“, nafouknutí, říhání, pálení žáhy, přecitlivělost, podrážděnost, pacient je mlsný. Zhoršení ráno a po jídle.

KALIUM PHOSPHORICUM - velký lék na prázdniny pro vyčerpané, vystresované školáky nebo studenty - lék řeší bolesti hlavy, únavu... pomáhá na rekonvalescenci po letních onemocněních.

 

Všechny zde uvedené léky budou vhodné v ředění 9-15 CH, 2-3x denně 5 granulí (dle stavu nemocného). Nezapomeňte: pokud se objeví vysoké horečky, břicho je tvrdé, nemocný zvrací krev anebo když nemocný všechno vyzvrací, začne být slabý a apatický, vyhledejte pomoc lékaře!

 

MUDr.Eliška Bartlová