HOMEOPATICKÁ PORADNA/Homeopatie a senná rýma

Homeopatika

Senná rýma je alergické onemocnění, které se projevuje především kýcháním, vodovou rýmou a svěděním očí. Dále bývají přítomny i dýchací problémy, svědění hrdla a celkové potíže se zvýšenou únavou. Onemocnění je vyvoláno nepřiměřenou reakcí na pyly v ovzduší, které do ovzduší šíří stromy, keře nebo trávy. Horké počasí a vítr napomáhají šíření pylů, takže poté, co skončilo dlouhé období chladného počasí, nastává pro mnohé lidi obtížné období alergických potíží.

Jak se orientovat v široké nabídce homeopatických léků, které mohou podstatně zmírnit nebo odstranit tyto potíže? Homeopatie je léčení, které využívá principu podobnosti „podobné léčí se podobným“ ‐ léčení takto vybraným lékem, ředěným a dynamizovaným. Je proto pochopitelné, že důležitým lékem bude lék Pollens 15 CH ‐ homeopatická směs běžně se vyskytujících pylů. Lék se užívá v pylové sezoně ráno, 1x denně 5 granulí. V období, kdy jsou alergické potíže zvlášť nepříjemné, doporučuji užít 1‐2x denně (podle stupně potíží) 5 granulí léku Poumon histamine 15 CH.

Podle potíží lze přidat: Allium cepa 9 CH lék na vodnatý výtok z nosu, kýchání a nedráždivé slzení z očí. Euphrasia 9 CH lék na dráždivé slzení z očí, zčervenání spojivek s pocitem „písku“ v očích. Nux vomica 9 CH záchvatovité kýchání ráno po probuzení a při změnách teploty. Sabadilla 9 CH je‐li přítomno svědění nosních sliznic, ale především měkkého patra a hojná rýma. Apis mellifica 15 CH lék na otoky víček a sliznic. Jeho efekt oceníte i po píchnutí včelou, kdy bude působit i proti rozvíjející se mnohdy závažné alergické reakci. Tyto léky užívejte 5 granulí 2‐4x denně ‐ dle stupně závažnosti. Granule se užívají mimo jídlo, rozpuštěné v ústech. Užití léků je bez věkového omezení, jsou vhodné i pro těhotné ženy a malé děti.

Spektrum léků na alergické potíže je samozřejmě daleko širší, o jejich užití rozhodne homeopatické vyšetření. Dbejte na dostatečný přísun tekutin ‐ obyčejné vody, černého nebo zeleného čaje. Jezte ovoce a zeleninu v přirozeném stavu, neoslabujte organismus alkoholem a cigaretami. Často si myjte vlasy a otírejte pokožku tváře nedráždivou pleťovou vodou nebo neslazenou minerálkou. Velmi vhodná je také celková ‐ konstituční homeopatická léčba, kterou vede lékař ‐ homeopat.

Přeji vám, abyste svou pylovou sezonu prožili spokojeně.

 

MUDr. Eliška Bartlová