Co nás trápí na jaře aneb strava proti jarní únavě.

Jarní bylinky

Příroda se zelená a venkovní teploty jsou stále příjemnější? Cítíte se unavení a bez energie? Jarní únava a s ní spojená nevýkonnost zkrátka postihuje mnohé z nás.

Důvodů může být celá řada počínaje nedostatkem pohybu nebo nízkým příjmem zeleniny a ovoce v zimních měsících (pak nám chybí vitaminy a minerální látky) a svou roli hrají i zvýšené nároky na organismus, ať už v důsledku výkyvů teplot nebo čistě praktických záležitostí typu jarní úklid, práce na zahradě apod. Berme jaro jako příležitost ke změně životního stylu. Vedle zvýšené pohybové aktivity v přírodě se zaměřme na jídelníček. Častou chybou bývá nejen nevhodná skladba jídla (nadmíra sladkostí ‐ pro lepší náladu, alkoholu ‐ pro zmírnění stresu či tučných potravin ‐ jsou chutné), ale i nevhodný způsob konzumace (např. ve spěchu u kuchyňské linky), který nepřináší to pravé uspokojení. V jídelníčku bychom měli upřednostňovat celozrnné pečivo, které je zdrojem vlákniny a pomáhá řešit zácpu, která na pohodě také nepřidá. V případě pečiva a příloh by počet porcí neměl být u žen vyšší než 3 za den a u mužů pak 4 až 5, v závislosti na výši pohybové aktivity. Se zeleninou je to zcela jiné. Zde můžeme zcela propadnout nestřídmosti (množství se meze nekladou). Kromě čerstvé využívejme i mraženou a sterilovanou variantu, např. červenou řepu a zelí. Zelenina umí dobře zahnat hlad, a pokud ji dobře ochutíme (bylinkami, nejlépe doma vypěstovanými, např. řeřichou či zelenou petrželkou), uspokojí i náročné chutě. Zastánci přírodní medicíny (a nejen ti) si určitě pochutnají na salátech ze smetanky lékařské a sedmikrásek. Tvaroh s bylinkami, namazaný na celozrnný chléb, posypaný drcenými dýňovými semínky a k tomu zeleninová obloha, to je doslova motor pro náš organismus. Vedle stravy je důležité se zaměřit také na pitný režim. Omezte především alkohol, který je spouštěčem nejen nevhodného chování, např. přejídání nebo výběru nevhodných potravin, ale je i hodně energetický a znepříjemňuje hubnutí. K pročištění organismu je vřele doporučován čaj z kopřiv. Vhodnými nápoji jsou již zmíněné bylinné čaje (vedle kopřiv třeba čaje z listů maliníku nebo jahodníku), zeleninové šťávy a šťávy z čerstvě vymačkaného ovoce (oproti běžným džusům mají hodně vlákniny). Do jídelníčku zařazujte také častěji ořechy a semena, protože obsahují zdraví prospěšné rostlinné tuky a zinek. Všechny zelené natě jsou bohaté na vitamin C, K a kyselinu listovou. Bez dostatečného množství bílkovin budeme unavení, nevýkonní a náchylní k infekcím. Dobrým dietním zdrojem bílkovin je libové maso, ryby, bílky a polotučné mléčné výrobky, zejména pak tvaroh. Z ryb upřednostňujeme zejména mořské. Jsou totiž nejlepším zdrojem nenasycených mastných kyselin řady n‐3, jež jsou potřebné pro mozek, zdravé srdce a cévy, jsou protizánětlivé a snižují hladinu tuků v krvi. Na našem stole by se ryba měla objevovat alespoň dvakrát týdně, lépe častěji. Nezapomínejte na pestrost ve výběru potravin a samozřejmě používejte vhodné způsoby tepelné úpravy, jako např. vaření, dušení a pečení bez přídavku tuku. A hlavně se radujte, třeba i při přípravě oblíbeného pokrmu.

 

BYLINKOVÝ CHEESCAKE

Stačí třeba obyčejná pažitka, hladkolistá petržel nebo bazalka. Když k tomu ještě přidáte hrst usekaného medvědího česneku a koriandr, pak získáte směs do tvarohu na úžasnou pomazánku. Gurmáni si ze směsi mohou připravit bylinkový cheescake stačí, když smíchají tyto bylinky s 500 g tvarohu, 250 g Lučiny nebo Philadelphie, našlehají se 100 g zakysané smetany (nebo jogurtu). Podle chuti lze velmi lehce přisolit. Do směsi se pak vmíchá roztok, který vznikne ohřátím pěti dobře namočených plátků želatiny. Na dno formy lze vyskládat tenkou vrstvu celozrnného chleba, ale není to nutné. Směs se nalije do formy a nechá v ledničce do druhého dne vychladit a ztuhnout. Porci tohoto cheesecaku si mohou s klidným svědomím dopřát i diabetici.

 

Doc. MUDr. Ondřej Ludka Ph. D.